Autor Wiadomość
beffka
PostWysłany: Pon 22:29, 29 Sty 2007    Temat postu:

jasny gwint! co za definicje! czy ktoś tu ma łeb jak sklep zeby to spamiętać?! ...albo nawet łeb jak hurtownie:/
patii
PostWysłany: Pon 21:52, 29 Sty 2007    Temat postu:

a co do fikcji...tutaj można przeszperać fikcje prawne:Fikcje prawne – występują wówczas, gdy akt normatywny łączy z różnymi sytuacjami faktycznymi takie same skutki prawne. W takiej sytuacji każdą sytuację faktyczna objąć w odrębnym przepisie hipotezą, ale tylko w jednym z tych przepisów wyrazić treść dyspozycji, w innych zaś przepisu odesłać do przepisu, w którym te dyspozycję wyrażono. *Fikcje prawne należy traktować jako rodzaj przepisów odsyłających( jest to odesłanie systemowe); o stosowaniu fikcji decydują względy techniki prawotwórczej tzn. wzgląd na zwięzłość i przejrzystość tekstu prawnego, w szczególności dążenie do uniknięcia powtórzeń.
w skrócie: stwierdza się w przepisie,że hipoteza A jest jednoznaczna z hipotezą B mimo jej odmienności.
patii
PostWysłany: Pon 21:27, 29 Sty 2007    Temat postu:

skarga paulińska:( art. 827 k.p.c.) która pozwala wierzycielowi na zakwestionowanie skuteczności
krzywdzącej go czynności prawnej dłużnika dokonanej z osobą trzecią. Skarga paulińska zabezpiecza interesy wierzyciela przed działaniami dłużnika mającymi na uszczuplenie majątku podlegającego egzekucji. Skarga paulińska daje możliwość uznania za bezskuteczną czynności prawnej, dokonanej przez dłużnika, z pokrzywdzeniem wierzyciela, na korzyść osoby
trzeciej, o ile dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia z którą dokonał czynności prawnej o tym celu wiedziała.
piter
PostWysłany: Nie 16:18, 28 Sty 2007    Temat postu:

O skardze mam takie coś
Cytat:
rodzaj powództwa, którego treścią jest żądanie uznania danej czynności prawnej za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela, którego sytuacja pogorszyła się wskutek tej czynności. Instytucja ta wywodzi się z prawa rzymskiego. Jej rozwój był związany z przesuwaniem odpowiedzialności dłużnika z osobistej na majątkową. W polskim prawie skargę pauliańską przewidywały m.in. uchwała wielkopolska z 1400, konstytucja sejmowa z 1506, Zwód Goryńskiego z 1540 i Statuty Litewskie.
W prawie polskim cywilnym instytucję skargi pauliańskiej reguluje art. 59 oraz art. 527-534 Kodeksu cywilnego. Ma ona na celu ochronę wierzyciela, którego roszczenie może się okazać niemożliwe do zrealizowania na skutek zawarcia przez dłużnika umowy z osoba trzecią lub innej czynności prawnej. Umowa taka może powodować pogorszenie sytuacji dłużnika i decydować o jego wypłacalności względem wierzyciela. Wówczas zagrożony wierzyciel może wystąpić z powództwem o uznanie takiej umowy za bezskuteczną jeżeli strony umowy o jego roszczeniu wiedziały
Teddy
PostWysłany: Nie 16:11, 28 Sty 2007    Temat postu: KILKA PYTAŃ

Czy ktoś może mi napisać co to jest: skarga pauliańska albo fikcja jurydyczna? Nie moge tego znaleźć/////

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group